Szükséges a zárbetétcsere, ha új albérletbe költözünk?

Manapság nagyon sokan választják az albérletet a saját lakás vásárlása helyett. Bár az albérlet árak is magasak, de egy ingatlan árának összegyűjtése is néha lehetetlen vállalkozásnak tűnik. Az ingatlan árak rendkívül megemelkedtek pár éve, és nagyon úgy tűnik, hogy jelentősebb csökkenésre nem nagyon lehet számítani. Marad tehát az albérlet, amit sokan nem tartanak kellően biztonságosnak, már ami a zárakat illetni. Érdemes kérdés persze, hogy kinek a joga és feladata a biztonságos bejárati ajtózárról gondoskodni.

Ugyebár azt szokták javasolnia a szakemberek, hogy amikor új lakást/házat vásárolunk, vegyünk új zárbetétet a bejárati ajtóra, hiszen így teljesen kizárjuk annak az esélyét, hogy a régi tulaj vagy valamelyik ismerőse/hozzátartozója vagy akár ő maga csak úgy visszajöjjön, és bejusson hozzánk. De fennáll a veszélye ennek albérlet esetén is? Nos, jellemzően nem jönnek vissza a régi lakók, és a főbérlő sem jöhet be hozzánk, amikor kedve szottyan, ugyanakkor számos olyan eset történt már, amikor a régi lakó nem épp baráti stílusban távozott, elvitte a lakás kulcsait, majd bement velük, és megkárosította az új lakókat.

Ki végeztesse el: mi vagy a főbérlő?

A régi lakó távozása után tehát nem árt egy zárbetétcsere, hiszen jobb félni, mint megijedni. Érdemes kérdés persze, hogy ki végezze el a zárbetétcserét, mi vagy a főbérlő? Egyáltalán kinek van hozzá joga? Sok főbérlő ezt még az új lakók beköltözése előtt megteszi, vannak azonban, akik nem foglalkoznak ezzel, hiszen nem ők élnek itt. Célszerű erre a szerződés kötés előtt rákérdezni, és ha nem történt csere, jelezni, hogy erre nekünk igényünk van.

Ne lepődjünk meg, ha a főbérlő ezt nem akarja vállalni, legalább is anyagilag. Ezt a kérdést mindenképp célszerű tisztázni, ugyanis a zárcserét elvileg egyik fél sem végezheti el a másik tudta, és beleegyezése nélkül. Jobb ezt tisztázni, és megkérni a tulajt, hadd végeztessük el a cserét, és ha tényleg mi ragaszkodunk hozzá, akkor álljuk a költségeket is.